Čo je to energetický certifikát?
Energetický certifikát budovy (ECB) je dokument, ktorý hodnotí energetickú hospodárnosť budovy. Povie vám, ako efektívne budova využíva energiu – teda či je úsporná, alebo naopak, plytvá energiou.
Tento certifikát klasifikuje budovy do energetických tried od A po G, kde A označuje najúspornejšie a G najmenej úsporné budovy. Na Slovensku je povinný pre novostavby, budovy po rozsiahlych rekonštrukciách, pri predaji a prenájme nehnuteľností.
Reguláciu zabezpečuje zákon č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov, novelizovaný zákonom č. 90/2020 Z. z. Novelou zákona č. 90/2020 boli zavedené nové požiadavky na budovy s takmer nulovou potrebou energie a detailnejšie definované hĺbkové obnovy budov. Tento zákon tiež upravuje kvalitu energetických certifikátov, aby poskytovali presné a spoľahlivé informácie o energetickej náročnosti budov a návrhy na ich zlepšenie.
Energetický certifikát vám poviem, ako efektívne budova využíva energiu - teda či je úsporná, alebo naopak, plytvá energiou.
Kedy je potrebný energetický certifikát?
Pri kolaudácii novostavieb
Po významnej rekonštrukcii (napr. zateplenie, výmena okien,..)
Pri predaji alebo prenájme budovy
Niektoré typy budov sú z tejto povinnosti vyňaté, vrátane historických budov, kostolov, priemyselných hál a skladov, alebo malých budov s úžitkovou plochou menšou ako 50 m².
Ako postupovať od žiadosti o stavebné povolenie až po kolaudáciu?
Tento postup zabezpečí splnenie všetkých legislatívnych požiadaviek na energetickú certifikáciu rodinných domov na Slovensku a prispieva k zlepšeniu energetickej hospodárnosti budov.
Žiadosť o stavebné povolenie
Výstavba a zber údajov
Vypracovanie energetického certifikátu
Kolaudácia
Platnosť certifikátu je 10 rokov
Žiadosť o stavebné povolenie
Pri podávaní žiadosti o stavebné povolenie je potrebné predložiť projektové energetické hodnotenie (energetický posudok) ako súčasť projektovej dokumentácie. Tento posudok musí obsahovať predpokladané energetické vlastnosti plánovanej budovy.
Výstavba a zber údajov
Počas výstavby je dôležité zbierať všetku dokumentáciu a údaje potrebné pre vypracovanie ECB, vrátane stavebných plánov, technických parametrov budovy a fotografií.
Vypracovanie energetického certifikátu
Po dokončení stavby je potrebné zabezpečiť vypracovanie energetického certifikátu oprávnenou osobou alebo firmou. Cena certifikátu sa môže pohybovať od 120 do 300 eur pre rodinné domy, v závislosti od veľkosti a typu budovy.
Kolaudácia
Pred kolaudáciou musí byť stavebnému úradu predložený platný energetický certifikát, ktorý spĺňa všetky legislatívne požiadavky.
Platnosť certifikátu
Energetický certifikát je platný 10 rokov alebo do vykonania významnej rekonštrukcie budovy. V prípade zmien, ktoré ovplyvňujú energetickú náročnosť budovy, je potrebné vypracovať nový certifikát.
Ak máte záujem o cenovú ponuku, stačí ak nám vyplníte kontaktný formulár, ktorý nájdete na stránke Kontakt. Pre detailnejšie informácie o našich službách si môžete prečítať viac na príslušných podstránkach služby pre rodinné domy, služby pre bytové domy a služby pre ostatné kategórie budovv. Sme tu, aby sme vám poskytli všetko, čo potrebujete pre váš projekt!